Leczenie protetyczne

Na czym polega leczenie protetyczne? Protetycy działają na pograniczu medycyny i techniki, ponieważ do ich zadań należy tworzenie uzupełnień protetycznych, nam bliżej znanych jako protezy i umieszczanie ich w jamie ustnej pacjentów. Protezy są wykonane ze sztucznych tworów, które mają zastępować wszelkie braki w uzębieniu lub żuchwie oraz hamować dalsze zniekształcenia i rozwój innych chorób jamy ustnej. I pomimo tego, że nam głównie protezy kojarzą się ze starością, to korzystają z nich ludzie w każdym wieku, nawet malutkie dzieci!

Czym są protezy?

Oprócz tego, do czego mają służyć protezy, powinniśmy wiedzieć, czym one są. Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, protezy są sztucznymi tworami, co oznacza, że nie stanowią jedności biologicznej z naszym organizmem (tak jak na przykład implanty). To ciała obce, ale odtwarzające zniszczone lub utracone zęby, zastępujące i naprawiające upośledzone funkcje jamy ustnej oraz nieestetyczny wygląd. Można o nich powiedzieć, ze są aparatami leczniczo-rehabilitacyjnymi. I nie wiadomo jak dobrze byłyby skonstruowane, zawsze będą czymś obcym w naszej jamie ustnej, dlatego póki mamy szansę, powinniśmy zapobiegać sytuacji, w której musielibyśmy korzystać z protez.

Jak się wybiera protezy?

Niestety, większość ludzi ma problemy z zębami przez całe życie. Możemy świetnie dbać o naszą jamę ustną, ale przez uwarunkowania genetyczne, kości i układ pokarmowy starty niektórych zębów nie da się uniknąć. Jeśli więc nie mamy już jakiegoś zęba, powinniśmy jak najszybciej uzupełnić jego brak - bo pusta przestrzeń w jamie ustnej także wpływa na rozwój dalszych zniszczeń. Czy wiecie, że zęby należą do jedynej części naszego ciała, której nie da się ani zregenerować, ani przeszczepić? Opcją pozostaje... zastąpienie i uzupełnienie ich braku właśnie protezą.

Jakie są czynniki, które decydują o rodzaju protezy?

Przede wszystkim najważniejszym z czynników jest wiek pacjenta. Inaczej leczy się protetycznie osoby starsze, a inaczej dzieci. Drugim, również istotnym czynnikiem są możliwości finansowe, ponieważ dobrze wiemy, jak drogie są protezy. Następnie zwraca się uwagę na ilość brakujących zębów oraz to, w którym miejscu trzeba uzupełnić braki, rodzaj zgryzu, stan dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej w jamie ustnej, higienicznych nawyków pacjenta oraz tego, czego on oczekuje od leczenia. Obecnie mamy całkiem sporo rodzajów protez, dlatego jest w czym wybierać. Pamiętaj jednak, żeby dobrze sprawdzić gabinet stomatologiczny, zanim oddasz się w jego ręce.

Autor