Kto może zostać stomatologiem?

Każdy z nas w swoim życiu staje przed wyborem ścieżki zawodowej. Często okazuje się, że kierunek, w którym chcielibyśmy iść jest bardzo oblegany - na przykład, jeśli mamy uzdolnienia w kierunku medycyny i stomatologii, nagle okazuje się, że wokół nas pełno jest lekarzy i dentystów. Przeglądając ogłoszenia trafiamy na setki różnych prywatnych gabinetów, chociaż często się zdarza, że naprawdę trudno znaleźć dobrego specjalistę. Dla kogo jest przeznaczony ten zawód?

Stomatolodzy

Na pewno nie raz denerwuje was fakt, że wiele gabinetów i szpitali jest "obstawionych" przez tego samego stomatologa. Z czego to wynika? Zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne zawsze będzie stało na tym samym poziomie, a nawet wzrośnie, biorąc pod uwagę to, jaką współcześnie prowadzimy dietę. Jeśli więc masz zacięcie w kierunku medycznym, nie czekaj długo - praca się zawsze znajdzie.

Popularność

Stomatologia jest dziedziną, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród studentów. Bardzo często to właśnie ją wybierają jako kierunek dalszego rozwoju, a w późniejszych latach świadomie zdobywają kolejne uprawnienia z jej zakresu. Co trzeba zrobić, by zostać stomatologiem? Pierwszym etapem na drodze tego rodzaju kariery jest ukończenie kierunkowych studiów. Studia stomatologiczne znajdują się w obrębie studiów lekarsko-denstystycznych i trwają nieprzerwanie przez 6 lat. Do tych 6 lat należy doliczyć również roczny stać oraz lata, które poświęcimy na robienie kolejnych specjalizacji. Jest więc to długa droga, ale warta zachodu. Natomiast jeśli zdecydujemy się na same studia dentystyczne, trwają one 5 lat, ale szczerze mówiąc, bardziej "opłacalne" jest uzyskanie tytułu lekarza. I prestiżowe.

Nie tylko wykształcenie

Oczywiście, wykształcenie do absolutna podstawa, jednak jeśli jesteś lekarzem, uczysz się całe życie. Po studiach potrzebujesz sporo czasu, żeby zdobywać potrzebne doświadczenie, dlatego zaczynasz od poziomu zerowego - jesteś najpierw stażystą, a później asystentem. To, co robisz przez długie miesiące to obserwowanie przeróżnych zabiegów oraz asystowanie w nich, praca w przychodniach i wielogodzinne dyżury. Dopiero po kilku latach zdecydujesz się na prywatną praktykę, co wcale nie oznacza, że jest łatwiej. Dlatego znalezienie dentysty nie jest bardzo trudnym zadaniem z perspektywy pacjenta, ale już znalezienie kogoś, kto bardzo dobrze zna się na pracy może zająć dużo czasu. Bycie dobrym dentystą lub stomatologiem nie polega tylko na zdobywaniu świetnego wykształcenia oraz praktyki, to także odpowiednie podejście do ludzi.

Autor