Jak się produkuje suplementy?

Czy zastanawialiście się kiedyś, na czym polega produkcja suplementu? To bardzo długi i złożony proces, który potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Dziś postaramy się w skrócie przedstawić na czym on polega.

Surowce

Zanim powstanie kosmetyk, trzeba ustalić jego składniki. Samo ustalanie jest czasochłonne, bo najpierw każdy surowiec jest dokładnie weryfikowany. Składają się na to trzy etapy - zanim w ogóle składnik zostanie przyjęty. W pierwszym etapie kontroluje się całą dokumentację, w której zawarta jest szczegółowa specyfika surowca. W drugim, sprawdza się zgodność z procedurą, pobiera się próbki i weryfikuje ze wcześniej dostarczonymi danymi. W etapie trzecim albo zwraca się surowce do dostawcy, albo przyjmuje do magazynu. Następnie następuje ważenie surowców przy pomocy specjalnego komputerowego systemu, który zapobiega jakimkolwiek niezgodnościom i pomyłkom. Po ważeniu składniki są dobierane w zestaw, z którego powstanie produkt kosmetyczny.

Powstawanie suplementu

Wszystko, co do tej pory zostało przygotowane trafia teraz do działu mieszania, gdzie po raz kolejny sprawdza się wszystkie składniki (czy są zgodne z procedurą), a następnie określa się szczegółowe instrukcje mieszania. Jakie składniki, w jakich proporcjach i w jaki sposób będą mieszane. Po zakończeniu tego etapu po raz kolejny wszystko jest bardzo dokładnie sprawdzane (czy zostało wykonane zgodnie z tą instrukcją).

Kompresowanie

Pomieszane składniki będzie się teraz kapsułkować lub kompresować do formy bezżelatynowej tabletki. Na pierwszy ogień idzie partia próbna-testowa, aby sprawdzić, czy wszystko przebiega zgodnie z założoną procedurą. Następnie mieszanina wkładana jest do specjalistycznego urządzenia, w którym po kapsułkowaniu odbywa się kontrola jakości konkretnej partii. Oczywiście wszystko jest ponownie ważone i sprawdzane, czy zostało wykonane wg instrukcji.

Powlekanie i pakowanie

Ostatnim etapem przed pakowaniem jest powlekanie tabletek. Chodzi o to, by powlec je substancją, która nie będzie stanowiła problemu przy połykaniu, a zarazem chroniła wszystkie zawarte składniki przed światłem słonecznym i czynnikami atmosferycznymi. Kontroluje się przy tym temperaturę i ogóle warunki. Następnie powleczone tabletki są bardzo dokładnie pakowane w firmowe opakowania i przeznaczone do dystrybucji. Jak widzimy, wszystko przebiega w naprawdę idealnych warunkach, by zapewnić jak najwyższą jakość i zadowolić klientów.

Autor