Jak dbać o zęby?

Jeśli picie zimnej wody lub jedzenie lodów sprawia ci ból, jest to ewidentny objaw parodontozy. Dlaczego na nią cierpisz? Skąd się bierze kamień i osad na zębach? Czy wiedziałeś, że w jamie ustnej gromadzi się nawet do kilkudziesięciu gatunków bakterii, które mogą powodować stany zapalne zębów i dziąseł? To niechlubny fakt, ale większość dorosłych Polaków cierpi na różnego rodzaju choroby zębów i dziąseł, które są wynikiem tylko i wyłącznie nieprawidłowej higieny jamy ustnej!

Szczotkować zęby też trzeba umieć

Nie chodzi właśnie o mycie zębów dwa razy dziennie, chociaż taka jest przyjęta norma. Jeśli szczotkujemy nasze zęby w nieumiejętny sposób, możemy sobie zrobić krzywdę. W skutkach prowadzi to do nieestetycznego wyglądu zębów oraz nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są najczęstsze problemy jamy ustnej? Po pierwsze, powstawanie płytki nazębnej, czyli lepkiej i bezbarwnej powłoki, która - jeśli dokładnie jej nie usuniemy podczas mycia zębów, sukcesywnie narasta aż do momentu, gdy staje się przyczyną poważnych schorzeń w jamie ustnej, na przykład zapalenia dziąseł. Jak wiadomo, nieleczone zapalenia dziąseł w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do utraty wszystkich zębów - a zęby to jedyny element naszego ciała, którego nie możemy zregenerować ani przeszczepić. Jeśli spotka nas taki scenariusz, pozostaną nam tylko dobrze dobrane i kosztowne protezy, które już zawsze będą ciałem obcym w naszym organizmie.

Od płytki nazębnej do kamienia

Jak już wspomnieliśmy powyżej, narastanie płytki nazębnej prowadzi do przykrych konsekwencji. Między innymi, powstaje kamień nazębny, który jednak możemy usunąć w gabinecie stomatologicznym u stomatologa lub u higienistki stomatologicznej. Kamień narasta na oraz pod linią dziąseł, co sprawia, że same dziąsła są podrażnione. Poza tym nie wygląda zbyt estetycznie - bardzo dokładnie możemy go zobaczyć jako żółto-szaro-brunatne przebarwienia na powierzchni zębów.

Jak z tym walczyć?

Oprócz codziennego mycia zębów i od czasu do czasu usuwania kamienia w specjalistycznym gabinecie, zaleca się regularne wizyty u stomatologa. Chodzi o zwykłe badania kontrolne. Co oznacza regularność? To bardzo indywidualny przypadek, bo dla osób, które nie mają większych problemów z zębami wystarczy pojawiać się u dentysty raz na pół roku, natomiast osoby, które mają już jakąś historię choroby - raz na trzy, dwa miesiące, w zależności od tego, jak zaleci wam wasz lekarz stomatologii. Lepiej zapobiegać niż leczyć i tej zasady należy się trzymać.

Autor