Chirurgia plastyczna: zmiana kształtu nosa

Powiedzcie szczerze, kto z was jest w pełni zadowolony z kształtu swojego nosa? Na pewno znacie niewiele ludzi, którzy mogliby z czystym sumieniem powiedzieć, że lubią swój nos. Raczej przeważają odmienne opinie i nie przepadamy za kształtem swoich nosów. Istnieją różne metody zmienienia kształtu tego kłopotliwego narządu, które opierają się niekoniecznie o skalpel - bo operacja to zazwyczaj ostateczność. Dziś postaramy się trochę porozmawiać o różnych metodach, dzięki których mamy wpływ na kształt naszego nosa.


Metody nieoperacyjne

Nos odgrywa istotną rolę w wyglądzie naszej twarzy. Nie można też pominąć względów zdrowotnych i funkcji biologicznych - w końcu wiele operacji tego narządu ma związek własnie ze zdrowiem. Kształty nosów są przeróżne i ciężko pokusić się o wyodrębnienie jakiegoś jednego i uniwersalnego wzoru. Były takie próby i wytypowano 14 typów nosów, ale w rzeczywistości jest ich na pewno o wiele więcej. Ale przejdźmy do rzeczy - jakimi sposobami można zmienić kształt bez konieczności pójścia pod skalpel? Istnieje dziedzina w zakresie chirurgii plastycznej, która nazywana jest rynoplastyką niechirurgiczną. Do tych metod należą m. in.: stosowanie kwasu hialuronowego (najpopularniejsza z metod, efekt utrzymuje się do 10 miesięcy), wypełnianie hydroksyapatytem (efekty do 14 miesięcy), wypełnianie z użyciem polimetylmetakrylatu (który zawiera bardzo dużo kolagenu zwierzęcego, dlatego przed takim zabiegiem wykonuje się szereg testów), wypełnianie aquamidem (a konkretniej tą substancją w postaci żelu, efekty takiego zabiegu utrzymują się aż do pięciu lat!) czy stosowanie ciekłego silikonu. Często w ruch idą również narzędzia służące do liftingu (np. nitki). Minusem niechirurgicznych zabiegów jest stosunkowo krótki czas utrzymywania się efektów, co w przypadku chirurgicznego poprawiania - efekt jest na stałe.

Korekcja nosa

Jeśli chodzi o chirurgiczne zabiegi, rozróżnia się kilka typów zmieniania kształtu nosa. Są operacje, które mają naprawiać błędy z poprzednich operacji, są operacje przeznaczone do korekcji naszego nosa po jakimś urazie, a również te, które mają usprawnić przegrody nosowe czy wyciąć polipy. Operacje chirurgiczne mają za zadanie również zniwelowanie wrodzonych wad nosa czy przywrócenie symetrii twarzy. Szacuje się, że najmłodszy wiek, w jakim możemy być poddani operacji korekcji nosa już od 15 roku życia, czyli w momencie, kiedy nasz nos przestaje już rosnąć. Ciekawostka: wraz z wiekiem nos się wydłuża i opada!

Autor