Chirurgia plastyczna: liposukcja

Czym jest liposukcja? To nic innego, jak odsysanie tłuszczu z różnych partii ciała. Cieszy się popularnością głównie wśród kobiet, ale coraz więcej mężczyzn też zaczyna się kusić na ten zabieg. W naszej świadomości liposukcja jest "zabiegiem dla leniwych", i o ludziach, którzy się na niego decydują myślimy, że po prostu chcą w jak najszybszym czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, bo nie mają motywacji żeby chodzić na siłownię albo trzymać się wyznaczonej diety. Owszem, tak też się zdarza. Tego kiepskiego obrazu nie pomagają zmienić celebryci, którzy od lat odsysają sobie tłuszcz z najbardziej zaskakujących miejsc oraz reklamują różne kliniki.

Dlaczego ludzie decydują się na ten zabieg?

No właśnie, dlaczego? Czy chodzi tylko o efekt wizualny? Dla kogo w szczególności jest przeznaczony taki zabieg? Niech nie zmylą nas pozory, ponieważ liposukcja nie jest zabiegiem tylko dla otyłych ludzi - często rekomenduje się ją osobom o prawidłowej wadze, mocnej i elastycznej skórze, zdrowym trybie życia. Zaskoczeni? Właśnie takie osoby mają ogromny problem z tkanką tłuszczową, której nie mogą w żaden sposób zbić. Z tego też powodu liposukcja zostaje ostatnią deską ratunku, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Poza tym osoby otyłe muszą zrzucić kilka kilogramów, zanim zostaną dopuszczeni do tego zabiegu. A każdy ma prawo czuć się dobrze w swoim ciele i nikomu nic do tego - nie ważne, co mówią inni ludzie, jeśli ktoś ma możliwość zrobienia czegoś dla siebie, to dlaczego miałby z tego nie skorzystać? Ze względu na nieprzychylne opinie?

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu liposukcji?

Tak jak zwykle, nie poleca się tego zabiegu osobom, które cierpią na przewlekłe choroby typu cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby układu krążenia lub układu oddechowego, żylaki i zaburzenia w krzepliwości krwi. Poza tym na kilka godzin przed zabiegiem pacjent nie może nic jeść ani pić, a cały zabieg przeprowadzany jest pod narkozą, więc należy do tych z gatunku bardziej inwazyjnych.

Na czym polega?

Lekarz wykonuje małe nacięcia na skórze w miejscu, z którego chcemy odessać tłuszcz. Następnie wprowadza kaniulę, która jest podłączona do specjalistycznego urządzenia odsysającego. Nie przekracza się odsysania 4 litrów tłuszczu jednorazowo, bo inaczej mogłoby to być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Po zabiegu pacjenta czeka dosyć długa rekonwalescencja, nierzadko trzeba brać leki przeciwbólowe - ale efekty potrafią być naprawdę zadowalające!

Autor