Chirurgia plastyczna: lifting twarzy

Pomimo tego, że możemy czuć się wiecznie młodzi, nasza skóra niestety zaczyna się starzeć. Niektóre badania dowodzą, że już od 25 roku życia na naszej twarzy możemy dojrzeć pierwsze zmarszczki - te mimiczne, wokół oczu i usta, a później dochodzą kolejne. Istnieje wiele zabiegów, które wykonuje się po to, by zwolnić proces starzenia się skóry, ale często "doraźne" metody nie dają już oczekiwanych skutków. Wtedy należy skonsultować się ze specjalistą i podjąć decyzję o ewentualnym liftingu twarzy. Na czym polega ten zabieg? Jakie są do niego przeciwwskazania i dla kogo jest przeznaczony? Na te oraz inne pytania będziemy się starali odpowiedzieć w poniższym artykule.

Na czym polega zabieg liftingu twarzy?

Zabieg liftingu twarzy polega na naciągnięciu i wygładzeniu skóry na twarzy oraz szyi. Dzięki temu wszelkie bruzdy, zmarszczki i inne niedoskonałości ulegają znacznemu poprawieniu w wizualnej ocenie, wysmukla się również owal twarzy i kontury. Jest to zabieg, który przeprowadza chirurg, który nacina okolice skroni oraz obszar przed małżowiną uszną (tak, żeby blizny nie były widoczne w późniejszym czasie). Poddać temu zabiegowi możemy również mięsień szeroki szyi, dzięki czemu napina się zwiotczałe mięśnie szyi oraz żuchwy, a podczas tej operacji usuwa się nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Istnieje również opcja tzw. mini liftingu twarzy, podczas którego napięciu ulegają fałdy nosowo-wargowe, policzki - ogólnie środkowa część twarzy. Długość całego zabiegu to około dwie godziny. Zostaje również użyte znieczulenie miejscowe (chociaż bardzo często można zdecydować o rodzaju znieczulenia i poddać się narkozie, jeśli tak bardzo przeraża nas wizja skalpela).

Czy efekt takiego zabiegu nie będzie wyglądał sztucznie?

Jeśli myślimy o liftingu twarzy, zaraz przychodzi nam obraz celebrytek, które nie mogą się nawet uśmiechnąć bez wywołania komicznego efektu. Aby uniknąć takiego efektu zazwyczaj zainteresowanym pacjentkom rekomenduje się zabieg łączony, który polega na liftingu twarzy z użyciem przeszczepionego własnego tłuszczu. Tkankę tłuszczową najczęściej pobiera się z okolic brzucha lub bioder.

Po zabiegu

Zazwyczaj po zabiegu spędzamy w klinice 24 godziny. Gojenie się całej skóry zajmuje około 14 dni, ale oczywiście w międzyczasie trzeba chodzić na wizyty kontrolne, w razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Musimy mieć świadomość, że każda ingerencja w nasze ciało niesie za sobą ryzyko powikłań.

Autor