Cera wrażliwa

Cera wrażliwa bez wątpienia należy do najtrudniejszego typu skóry. Dlaczego? Być może niektórym wydaje się, że to cera tłusta czy ze skłonnościami jest wymagająca, ale to właśnie cera wrażliwa sprawia największe problemy. Nigdy nie wiadomo jak zareaguje na kosmetyki, ma skłonności do przesuszeń, podrażnień, przebarwień... dosłownie jej stan zależy od dnia, czynników atmosferycznych i poziomu hormonów w naszym organizmie. Pielęgnacja cery wrażliwej jest bardzo indywidualną sprawą i nie ma na nią gotowych rozwiązań.


Jak rozpoznać, że jesteś właścicielką cery wrażliwej?

Niektóre panie posiadają cerę wrażliwą, ale nawet o tym nie wiedzą, bo nie sprawia im problemów. Zdarza się też, że osoby, które mają cerę wrażliwą pielęgnują ją kosmetykami do cery trądzikowej (bo mają dużo zmian) albo suchej (bo wydaje im się przesuszona). Oprócz wizyty u dermatologa i profesjonalnego zbadania typu posiadanej przez nas cery, istnieje kilka przesłanek, które mogą na nią wskazywać. Przede wszystkich cera wrażliwa objawia się zaczerwieniami, łuszczeniem się, obrzękami, suchością, odczuwaniem swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia lub mrowienia. Jak widać, takie objawy mogą znaczyć właściwie każdy rodzaj cery, ale przy cerze wrażliwej mogą występować wszystkie nawet w bardzo krótkim czasie! Wszystko zależy od tego, jaki czynnik wywołuje te objawy. Jeśli objawy występują w bardzo natężonej postaci, możemy przypuszczać, że przyczyną jest choroba - na przykład atopowe zapalenie skóry.

Cztery typy skóry wrażliwej

Wyróżnia się cztery typy cery wrażliwej. Pierwszym z nich jest rumień, a pojawia się kiedy się stresujemy lub targają nami silne emocje. Czerwienimy się również przy zmianie temperatur, przy np. ostrej diecie lub po spożyciu alkoholu. Drugi typ skóry wrażliwej to zaczerwienie z uczuciem ściągnięcia, łuszczenie się skóry, a objawia się w reakcji na różne warunki atmosferyczne, np. zbyt długie przybywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym. Trzeci typ dotyczy nagłych zaczerwienień, mrowienia i uczucia ściągnięcia, które pojawia się po użyciu niewłaściwie dobranego kosmetyku. W czwartym typie czerwienimy się bardziej w czasie, w którym mamy miesiączkę.

Co na to zaradzić?

Jeśli zidentyfikowałaś u siebie cerę wrażliwą, dobrze jest przestawić się na używanie delikatnych kosmetyków, na przykład tych przeznaczonych do skóry atopowej. Lepiej również nie narażać skóry na zbyt duże tarcie, w tym gruboziarniste peelingi czy pocieranie. Traktuj swoją skórę bardzo delikatnie.

Autor